Θέση 3μηνης πρακτικής άσκησης Customer Development Assistant , για φοιτητές ή/και αποφοίτους του Πανεπιστημίου Αιγαίου (η πρακτική χρηματοδοτείται από την επιχείρηση)

Customer Development Assistant @ Agro-Know

Agro-Know is seeking for interns (students/postgraduates)!

Do you want to work with novel techniques on customer development that will give you the chance to grow and develop skills that are fundamental in multiple sectors globally? Then come to work with us! We are looking for young and fresh individuals that can combine a vivid imagination and urge for exploring opportunities with a solid fact-based thinking that will allow them to see connections and opportunities where other people fail to do so. Agro-Know offers a 3-month internship program and who knows; if you like us and we like you, we may continue our collaboration at another level and you will have the opportunity to become a regular Agro-Know team member!

Your key day-to-day activities:

• Getting familiar with customer development techniques, also searching for new, interesting processes that may be adopted,
  • Documenting existing processes and adapting them to fit the needs of our customer development processes,
  • Creating a knowledge base that will be comprised by the knowledge collected in all Agro-Know customer development work carried out so far,
  • Participating as an assistant in workshops and seminar organized both inside and outside Agro-Know,
  • Facilitating customer development workshops of smaller scale, within Agro-Know,
  • Assisting in the analysis of the results of customer development in relation to the overall Agro-Know strategic goals to inform future decisions

What would make you the ideal candidate?

• Friendly and welcoming personality looking to work in a FUN and busy environment!
  • Strong computer skills (MS Word, Excel, PowerPoint). We use Excel quite a bit so the more you can navigate around with formulas and shortcuts, the better.
  • Strong organization and detail-oriented skills.
  • Adaptable to working on variety of projects and with a variety of people in a fast-paced and ever changing environment.
  • Ability to work with confidential information.
  • Ability to prioritize and adjust to changing environment.
  • Strong verbal and written communication skills in Greek and English.
  • Ability to learn fast. Learning at Agro-Know is a prerequisite and we would like to enrich our team with people that are passionate about learning and knowledge sharing.

About Agro-Know

Agro-Know is a fast growing people-oriented company specializing in knowledge management practices and services, promoting research and innovation in the agricultural domain. We possess knowledge and know how on organizing innovative and engaging events and training initiatives attempting to tackle given challenges on green issues.

We highly believe that corporate culture and people happiness can make a big difference in business success.

Our vision is to add value to the world’s agricultural information and make it universally accessible, useful and meaningful through innovative tools, services and applications.

We offer:

• Competitive compensation package of Agro-Know that differentiates from others by providing unique learning, growth and development opportunities, mixture of flexible working practices and flexible schedules.
  • Unique culture and friendly co-workers. You may like to complete a quick self-assessment test before applying for this position.
  • Opportunity to work with various most important Agricultural Organizations and communities in the world

If interested, please send us your CV at internship@agroknow.gr (mentioning the job title you are applying for), together with any other document you consider relevant.

For more information about us and our culture, you can check our website www.agroknow.gr, our blog  http://blog.agro-know.com/and especially our values sectionhttp://blog.agro-know.com/?p=419