Θέση 3μηνης πρακτικής άσκησης Culture & Talent Development Assistant, για φοιτητές ή/και αποφοίτους του Πανεπιστημίου Αιγαίου (η πρακτική χρηματοδοτείται από την επιχείρηση)

Culture & Talent Development Assistant

@ Agro-Know

Agro-Know is seeking for interns (students/postgraduates)!

Great HR career start opportunity at Agro-Know!

Are you student/postgraduate with fresh and creative ideas? Do you want to learn more about the HR sector? Then come to work with us! We are seeking an energized and enthusiastic Culture & Talent Development Assistant! You will be responsible for creating a positive work-space experience that incorporates the company values. Agro-Know offers a 3-month internship program and who knows; if you like us and we like you, we may continue our collaboration at another level and you will have the opportunity to become a regular Agro-Know team member!

We offer great experience in a multicultural working environment, freedom to be creative and initiative, possibility to develop your skills and knowledge, and become a member of our team.

Your key day-to-day activities:

• Partner with the People & Culture team on realizing AK HR novel culture projects, engagement surveys, rolling out new initiatives, etc.
  • Partner with the Admin Director on recruitment and interviewing according to the culture and corporate values.
  • Develop and organize talent development, (i.e. training sessions) organizing and coordinating logistics, etc.
  • Design the progression curriculum to enable employees’ growth.
  • Assist HR department with planning and executing employee events and various cultural initiatives.
  • Post jobs on various job boards and assist with interview scheduling as the business demands.
  • Manage the on boarding and off-boarding process including conducting new hire orientations/ training. Maintain our on-boarding system to collect all necessary on-boarding paperwork, ensuring that our new employees feel welcome and that they have a smooth transition into the company.
  • Serve as an administrator for our rewards and recognition program and system; answer employee questions and provide training.

Additional activities:

• Assist with maintenance of the company time off system including data changes and inquiries.
  • Stay up-to-date with current HR processes and share information with the team.
  • Manage and own the status form process to ensure all employee changes are done correctly.
  • Put together reports for the Admin Director and the company management team as needed.

What would make you the ideal candidate?

• BSc on HR or relevant topics, MSc will be considered an asset.
  • Experience in adult training an asset, but not requirement.
  • Strong verbal and written communication skills in Greek and English. HR team works with all employees of Agro-Know. Therefore good communication skills and patience with everyone are more than welcome!
  • Positive and friendly personality to work in FUN and busy startup company!
  • Strong computer skills (MS Word, Excel, PowerPoint).
  • Strong organization skills and ability to reduce a complex concept or task into something that is manageable and clearly interpreted. We deal with many different tasks at once and it’s important that you don’t miss a detail!
  • Adaptable to working on variety of projects and with a variety of people in a fast-paced and ever changing environment.
  • Ability to work with confidential information.
  • Ability to prioritize and adjust to changing environment.
  • Ability to learn fast. Learning at Agro-Know is a prerequisite and we would like to enrich our team with people that are passionate about learning and knowledge sharing.

About Agro-Know

Agro-Know is a fast growing people-oriented company specializing in knowledge management practices and services, promoting research and innovation in the agricultural domain. We possess knowledge and know how on organizing innovative and engaging events and training initiatives attempting to tackle given challenges on green issues.

We highly believe that corporate culture and people happiness can make a big difference in business success.

Our vision is to add value to the world’s agricultural information and make it universally accessible, useful and meaningful through innovative tools, services and applications.

We offer:

• Competitive compensation package of Agro-Know that differentiates from others by providing unique learning, growth and development opportunities, mixture of flexible working practices and flexible schedules.
  • Unique culture and friendly co-workers. You may like to complete a quick self-assessment test before applying for this position.
  • Opportunity to work with various most important Agricultural Organizations and communities in the world

If interested, please send us your CV at internship@agroknow.gr (mentioning the job title you are applying for), together with any other document you consider relevant.

For more information about us and our culture, you can check our website www.agroknow.gr, our blog  http://blog.agro-know.com/and especially our values sectionhttp://blog.agro-know.com/?p=419